NAJBOLJI MED - LIČKI MED

Najbolje iz Like / 27. Ožujak 2023.

Podijeli na:

Kroz zadnjih 10-ak godina u Lici se pojavilo sve više interesa za pčelarstvo, što nije toliko neuobičajeno obzirom da Lika kroz svoje prirodne preduvjete tj. geografski položaj, klimu i nadmorsku visinu utječe na raznolikost biljnog pokrova, tj. rasprostranjenost i raznolikost medonosnog bilja. Također, na ovim područjima nema intenzivne poljoprivredne proizvodnje, a samim time smanjena je mogućnost pojave rezidua u medu, što utječe na njegovu kvalitetu. No ipak, u posljednje vrijeme teško je naći kvalitetan med upravo radi zagađenosti i čišćenja šuma zbog čega pčele ne mogu do svog prirodnog staništa.

Što je med i od čega ga pčele prave?

Nektar i medljika (medna rosa) dva su izvora slatkih sokova iz kojih pčele proizvode med i to  kroz proces sakupljanja i prerađivanja. Nakon što pčela usiše cvjetni nektar ili neki drugi biljni sok, isti pomiješa sa  izlučevinama usnih i podždrijelnih žlijezda i predaje ga iz usta u usta svojim sestrama kako bi ga na taj način obogatile enzimima, nakon čega se isti skladišti u košnici kako bi sazrio. Mahanjem krila pčele suše med koji se smatra zrelim kada sadrži 17 % vode, zatim mu pčele dodaju mravlju kiselinu kao konzervans i zatvore ga u saće. Zanimljiva je činjenica da jedna jedina pčela medarica u svom životu proizvede samo 1/12 čajne žličice meda.

Svrha matice

Matica je majka svih pčela, a glavna zadaća uz držanje zajednice na okupu joj je izleći jajašca. Iz njenih oplođenih  jajašaca legu se pčele radilice ili nove matice, dok se iz neoplođenih legu trutovi. O matici ovisi kako će se pčele „ponašati“ te da li će sve zajednice na pčelinjaku biti u vrhunskoj formi, jake, zdrave-jednom riječju izvrsne, čemu svaki pčelar i teži jer se uz kvalitetnu maticu povećava količina svih pčelinjih proizvoda. 

Propolis

Propolis je smjesa nalik smoli koju pčele sakupljaju na iglicama četinjača ili zimzelenom drveću, a u kombinaciji s pčelinjim voskom, peludi i drugim sekretom te sakupljenom vodom, stvara se propolis. Boja mu varira od zeleno-smeđe do zelene boje, ovisno o kemijskom sastavu koji će dalje utjecati na njegova ljekovita svojstva. Sama kvaliteta propolisa ovisi o podneblju i uvjetima u kojem se nalaze pčele radi raznolikosti cvijeća i drveća tj. smola od kojih se radi. Nekada je bio neizostavan u narodnoj medicini, a danas se pomalo dokazuje suvremenom znanošću koja počinje potvrđivati sve ono što su naše bake i djedovi govorili o ljekovitim svojstvima i primjenama propolisa, te postaje neizostavan dio ljekarna i trgovina.

Matična mliječ

Osim što služi kao hrana mladim maticama, po kojima je i dobila ime, kod svakodnevne primjene kod ljudi može pomoći spriječiti i liječiti brojne tegobe i poboljšati kvalitetu života. Riječ je tu o kombinaciji meda, peludi i, najvažnije, sekreta žlijezda slinovnica drugih pčela hranilica. Obzirom da se ne nalazi u svakoj saći izrazito ju je teško sakupiti, tako je za proizvodnju samo 500 g matične mliječi potrebno 5 – 6 mjeseci u funkcionalnoj košnici, dok se u istom tom razdoblju proizvede cca. 27 kilograma meda.

Na engleskom je poznata kao "Royal Jelly", odnosno kraljevski žele, na što izgledom i podsjeća. Svoju želatinoznu teksturu matična mliječ duguje visokom postotku vode (67%), bjelančevina (12,7%) i jednostavnih šećera, odnosno monosaharida (11%) dok preostalih 9% otpada na hranjive i vrijedne sastojke (masne kiseline, aminokiseline, vitamine…).

Ukoliko i vi u vašem kućanstvu želite neki od ovih proizvoda kako bi riješili nekakve tegobe ili si jednostavno zasladili dan, navedene domaće pčelinje proizvode možete pronaći u OPG Dane Šop, koji se uz sve navedeno bavi i uspješnom proizvodnjom i prodajom matica, a njegov med je na senzorskom ocjenjivanju meda razvrstan u kategoriju medun za kojeg se kaže da je kralj svih medova.

Najbolje iz Like

Slično iz kategorije


  Novosti - Sve