Mateja narodnu radinost na moderan način šalje u svijet

Najbolje iz Like / 20. Kolovoz 2024.

Podijeli na:

Razgovarala sam s Matejom Posavi Došen, vlasnicom domaće radinosti koja se krije iza brenda Očica Ovčica. Mateja je izuzetno svestrana osoba – supruga, majka dvoje djece, kćer ponosnih roditelja, a po profesiji učiteljica. No, njezina strast prema kreativnosti i stvaranju rukotvorina izdvaja je kao poduzetnicu s posebnim talentom. Još u djetinjstvu, jedna susjeda poučila ju je osnovama heklanja i pletenja, a iako se ti prvi jednostavni radovi nisu sačuvali s godinama je razvijala vještine. Vođena slučajnim poticajem poznanice prije pet godina, spojila je svoju ljubav prema stvaranju i poduzetnički duh, Mateja je odlučila registrirati domaću radinost s jasnom vizijom – poslati duh Like i Gacke u svijet kroz male, svima dostupne suvenire. U tom naumu uspijeva, donoseći komadić svog rodnog kraja ljudima diljem svijeta.

Tko vam je bio podrška prilikom otvaranja domaće radinosti?

Podrška su mi od početka obitelj i prijateljica LjiljanaObitelj je tu koja uvijek postavi svoja leđa kako bi se većina planova ostvarila, a prijateljica Ljiljana mi je stručna podrška. S njom dijelim strast za heklanjem, pletenjem i šivanjem pa mi je u većini radova i ideja, podrška i kritika. Podrška su mi bili i nekolicina prijateljakoji su ujedno i prvi kupci mojih proizvoda, a s nekima sam ostvarila i poslovnu suradnju, kao i neke žene poduzetnice iz moje sredine. 

Koristite li domaće materijale za izradu svojih proizvoda? Koliko su Vam dostupni lokalni resursi i kako dostupnost lokalnih proizvoda utječe na Vašu proizvodnju?

Od materijala u radu koristimo vunu i konac te razne tkanine. Kupujemo ih u lokalnim trgovinama i od hrvatskih proizvođača, tako svojim malim doprinosom utječem na održivost hrvatskog poduzetništva.

Koji je Vaš najprodavaniji proizvod? Traže li kupci autohtone proizvode? Kupuju li Vaše rukotvorine češće domaći kupci ili turisti?

Većina suvenira su inspirirani tradicijom i baštinom Like i Gacke iako izrađujemo po narudžbi i suvenire iz ostalih krajeva Hrvatske. Istaknula bih tako cijelu lepezu suvenira kao što su magneti i privjesci, ali i straničnici i ukrasi za bor s motivima nadaleko poznate ličke kape, Ličana, coklji, ovčica pramenki u raznim bojama, smeđeg medvjeda, ličke pčele, gospićke balerine itd. Osim suvenira izrađujem igračke i odjevne predmete za djecu i odrasle, torbe i nakit s daškom tradicije posebno inspiriran ličkom kapom. Spajam tako moderno i tradiciju. Moje proizvode kupuju i strani i domaći turisti. Suvenire bi istaknula kao najtraženije proizvode.

Vidjeli smo da ste napravili ličku verziju igre Križić-kružić. Postoje li programi ili inicijative koje Vam pomažu u razvoju domaće radinosti?  

Ponosna sam na ličku verziju križić-kružića gdje sam križić i kružić zamijenila tamnim i svijetlim medom te crnom i bijelom ovčicom. Nedavno me je nazvala jedna talijanska obitelj koja je odsjela kod Butine u Kuterevu gdje djeca u sobama imaju mogućnost igre s tim igrama, uzeli su jednu igru za razonodu kod kuće, a drugu za igru u školi. Takve priče me jako obraduju, još više jer sam učiteljica. Nastojim tako oživjeti stare igre i potaknuti djecu na sve veću uključenost u društvene, a ne računalne igre. Imam još sličnih ideja za koje se nadam da će se realizirati.

Majka ste i učiteljica u školi, koliko je zahtjevno uskladiti posao, majčinstvo i vođenje domaće radinosti?  

Zahtjevno je uskladiti majčinstvo, posao i vođenje domaće radinosti. Prioritete ne samo da preslažem sukladno tijeku života već i svakodnevno. Iako mi je obitelj na prvom mjestu, trudim se ne zapostaviti sve ostalo. Važna je volja, ustrajnost i fluidnost, ali bez podrške obitelji neke stvari bi bile teško izvedive. Ujedno, teško je raditi ono što ne voliš, prema tome kad voliš ono što radiš onda su i sve teškoće premostive. Iako ova rečenica zvuči kao klišej ali je istina. 

Koji su najveći izazovi s kojima ste se susreli tijekom poslovanja? Pomažu li vam u razvoju druge žene poduzetnice?

Izazov na koje nailazim je svaki rad koji zamislim i želim ga izraditi, a najveći među izazovima je ručna izrada na stotine suvenira u kratkom vremenu. 

Podrška su mi i lokalne žene poduzetnice. Na samom početku su me ohrabrile mještanke Danijela Tonković i Tamara Jurković, inače i same poduzetnice, pozvavši me da predstavim svoje proizvode na prvom The Coklje festu kao kreativka. Rezultat te promidžbe je bio otvaranje domaće radinosti. Udruga KUBS Baštinica prati me i potiče u radu od samog početka, čiji sam i član. Surađujem i s nekolicinom žena poduzetnica koje su moji vjerni kupci i naručitelji suvenira ili drugih proizvoda koje koriste u svom poslovanju. S nekima od njih planiram ostvariti i nove poduzetničke ideje. 

Kako ocjenjujete poslovno okruženje u Ličko-senjskoj županiji? Što bi se moglo poboljšati kako bi se potaknuo razvoj ženskog poduzetništva?

Poslovanje planiramo širiti u smislu proširenja ponude na tragu suvenira, dječjih igara i alata za edukaciju trudnica i dojilja. Početkom svake godine nastojim izbaciti novi proizvod tako da je sada preda mnom vrijeme da do kraja tekuće godine izradim prve primjere novih proizvoda. Iako surađujem s većinom javnih ustanova u našoj županiji poput nacionalnih parkova i parkova prirode, suvenirnicama i nekolicinom lokalnih trgovina dalo bi se naći prostora za još koji subjekt. Želimo zadržati kvalitetu proizvoda, a kako ručna izrada iziskuje mnogo vremena ograničim se na određeni broj subjekata s kojima surađujem. Polako sam došla u fazu poslovanja kada ne trebam nuditi proizvode, nego odgovoriti na interese. A što se tiče poslovanja s nekim drugim poduzetnicama u našoj županiji mogu reći da nije žena ženi vuk kako se to zna isticati. Suradnja se lijepo ostvari, imam pozitivna iskustva. 

Mateja savjetuje ženama koje razmišljaju o pokretanju vlastitog posla da se odvaže i uplove u poduzetničke vode. Preporučuje im da se uključe u mreže žena poduzetnica, gdje mogu dobiti podršku ili savjet od onih s većim iskustvom. Također, ističe važnost sudjelovanja u događajima poput međunarodne konferencije „Žene i...“, koju organizira HGK – Županijska komora Otočac. Konferencija je posebno osmišljena za žene u poduzetništvu i predstavlja vrijedan izvor podrške i edukacije. Mateja naglašava važnost umrežavanja među ženama poduzetnicama, jer zajedničkim snagama mogu postići bolje opće i individualne rezultate.

Kao jedno od najljepših iskustava u svom poslovanju, Mateja ističe sudjelovanje na sajmovima. Naglašava kako su to prilike gdje se ugodno može spojiti s korisnim, omogućujući poduzetnicama da ujedno uživaju u društvenom aspektu, dok istovremeno ostvaruju  financijske koristi za svoje poslovanje.

Članak je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa poticanja novinarske izvrsnosti.

Autorica: Marija Ružić

Slično iz kategorije


  Novosti - Sve