Osnaživanje žena u ruralnim područjima: Projekt Grass Ceiling predstavljen u Gospiću
Najbolje iz Like / 30. Siječanj 2025.U Razvojnom centru Ličko-senjske županije u Gospiću 24. siječnja 2025. održano je predstavljanje projekta Grass Ceiling - Gender Equality in Rural and Agricultural Innovation SystemS (Obzor Europa, 2023.-2025.) i radionica s dionicima iz lokale zajednice.
Projekt provode Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska poljoprivredna komora, kao partneri iz Hrvatske čiji tim vodi prof. dr. sc. Ramona Franić, uz 27 drugih partnera iz još osam europskih zemalja. Nositelj projekta je sveučilište iz Irske, South East Technological University iz Waterforda, a koordinatorica projekta je sociologinja prof. dr. Sally Shortall. Projekt je uz još dva projekta (FLIARA i SWIFT) dobio financiranje na natječaju unutar programa Obzor Europa, naziva Resilient, inclusive, healthy and green rural, coastal and urban communities.
Cilj projekta GRASS CEILING je osnažiti žene u ruralnim područjima i povećati broj socijalnih i ekoloških inovacija koje vode žene u poljoprivredi, ruralnom gospodarstvu i ruralnim zajednicama. Na susretu je sudjelovalo 20-ak dionika s područja Ličko-senjske županije, između kojih i župan Ernest Petry, koji je naglasio da ju LSŽ žene u velikoj mjeri sudjeluju u izvršnoj vlasti što je iznimno važno s obzirom na činjenicu da na razini Hrvatske i EU participacija žena u politici još uvijek nije ravnopravna. Tu su bili i domaćini skupa Mile Milković i Nikolina Matasić (Razvojni centar LSŽ) te Marijana Lulić (Ličko-senjska županija), Nikolina Baburić Brkljačić (Grad Gospić), Mirna Vakelić and Ivona Drašić Šarić (Hrvatski zavod za zapošljavanje), Irena Banić (HGK), Anita Bušljeta Tonković, Ema Bašić i Ivan Brlić (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar), Valentina Stipić Vinšalek i Željka Šerić (Veleučilište u Gospiću), Ivana Starčević Alešković (LAG Lika), Mary Ann Rukavina Cipetić (GTF) i drugi.
Na radionici je spomenut niz usluga koje nedostaju u ruralnim područjima, kao što su vrtići, ustanove za starije osobe, mikrofinanciranje za male obrte, poduzeća i OPG-ove, infrastruktura kao što su javni prijevoz, brzi Internet.
Projekt Grass Ceiling je specifičan jer je uspostavio žive laboratorije (living lab) u devet zemalja, pa tako i u Hrvatskoj. U hrvatskom živom laboratoriju okupljeno je osam žena inovatorica iz ruralnih područja, Birgit Boljun, Ines Dundović, Jasminka Gršković, Vesna Jakić, Tatjana Klepo, Ana Kovačić i Silvija Terlević te Marijanu Svetić iz Ličkog Novog. Unutar ovoga projekta uspostavlja se sustav umreženog učenja i inovacija kojim se želi osnažiti položaj žena u ruralnim područjima kroz inovacije i edukaciju. Ovaj je projekt važan za zajednicu i za podršku poduzetništvu i inovativnosti žena, te prepoznavanje i osnaživanje doprinosa žena njihovim lokalnim zajednicama. U hrvatskom živom laboratoriju osim odabranih inovatorica, sudjeluju i dionici iz akademskih institucija, civilnog sektora i javne uprave te drugih lokalnih dionika, pri čemu se dio redovnih susreta inovatorica odvija u njihovim lokalnim zajednicama kako bi se relevantni dionici te šira javnost upoznala s naporima koje projekt čini i još važnije, s društvenim ciljevima kojima teži kako bi se stvorila društvena klima i podrška kroz javne politike zapošljavanju i samozapošljavanju žena te prepoznavanju njihovog doprinosa ruralnom i održivom razvoju. Žene i njihov doprinos lokalnim ekonomijama iznimno su važni za društvenu i ekonomsku održivost zajednica, a ovim sastankom potaknula se suradnja i dijalog o tome što lokalna uprava može učiniti za podršku i osnaživanje poduzetništva žena u Lici i šire.
Na susretu su prisustvovale inovatorice uključene u projekt Marijana Svetić, Ines Dundović, Ana Kovačić, Silvija Terlević, Vesna Jakić i Jasminka Gršković te članice istraživačkog tima s Agronomskog fakulteta izv. prof. dr sc. Nataša Bokan i dr. sc. Tajana Radić i Staka Perić Lukovica iz Hrvatske poljoprivredne komore.