Ličko-senjska županija planira proračun u 2025. u iznosu od gotovo 72,7 milijuna eura

Najbolje iz Like / 27. Studeni 2024.

Podijeli na:

Koji projekti će se provoditi?

Proračun Ličko-senjske županije za 2025. godinu planiran je u iznosu od  72.673.752,12 eura. Provirili smo u najvažnije mjere i projekte planirane u sljedećoj godini. Na rashodovnoj strani tu su projekti izvan standarda u osnovnim i srednjim školama, od pomoćnika u nastavi do Erasmusa, ulaže se i u školske objekte, u razvoj gospodarstva i potpore poduzetnicima i poljoprivrednicima, ulaganja su i u zdravstvo, socijalnu skrb, civilnu zaštitu…

Razvojni centar Ličko – senjske županije je započeo s radom 2021. godine. U 2025. godini planirana su sredstva od 120.000 eura, za završetak poslova uređenje i opremanje dijela zgrade odnosno potkrovlja Razvojnog centra Ličko – senjske županije koji nije bio uređen kroz provedbu inicijalnog projekta, a čime će Ličko – senjska županija osigurati vlastiti prostor koji će prvenstveno služiti kao vijećnica za sjednice županijske skupštine po prvi put od njezinog službenog osnutka. Osim toga, planirana su i sredstva za pripremu i izradu projektne dokumentacije za novi objekt tehnološkog parka koji bi se izgradio i uredio uz objekt glavne zgrade Razvojnog centra.
Program poticanja razvoja malog gospodarstva na području Ličko-senjske županije 2022-2025 g. su jačanje konkurentnosti poduzetništva, povećanje broja novo otvorenih tvrtki i obrta, povećanje kapitalnih ulaganja poduzetnika uz rast zaposlenosti i dohotka zaposlenih, poboljšanje uvjeta za financiranje poduzetnika, poboljšanje infrastrukturnog poduzetničkog okruženja, podizanje razine poduzetničkih znanja i vještina.

Navedeni ciljevi ostvaruju se primjenom mjera usmjerenih jačanju konkurentnosti poduzetnika, korištenjem potporne infrastrukture za realizaciju poduzetničkih pothvata, razvojem financijskih mjera i poduzetničke infrastrukture, potporama poduzetništvu te ostvarivanju stručnog obrazovanja i boljeg informiranja u poduzetništvu. Bespovratne potpore planirane su u iznosu od 50.000 eura, a za subvenciju kamata iznos od 9,5 tisuća.

Iznos od 2,2 tisuće eura odnosi se na aktivnosti poticanja malih i srednjih poduzetnika korisnika Razvojnog centra LSŽ.

Ličko-senjska županija priprema i razvija projekt pod nazivom Digitalna županija za poslovne subjekte – otklanjanje administrativnih prepreka u poslovanju, za kojeg se priprema projektno-tehnička dokumentacija, a uključuje IKT rješenja, digitalizaciju, eusluge, aplikacije za javne usluge i/ili poslovanje javnopravnih tijela. Projekt uključuje analizu, uspostavu, puštanje u rad i održavanje potpuno digitalnog sustava poslovanja Ličko-senjske županije s poslovnim subjektima uz digitalizaciju svih postupaka i procesa upravnih tijela županije s kraja na kraj. Sustav uključuje cjelovito rješenje uključivo softversku uslugu u oblaku, konfiguriranje procesa izdavanja lokacijskih, građevinskih, uporabnih i srodnih dozvola, tipskih predložaka evidencije imovine, te registra poslovnih subjekata. Podizanje elektroničke javne usluge za gospodarstvo u županiji, omogućuje poslovnim subjektima prijavu putem sustava e-poslovanje, te praćenje cijelog procesa od predaje zahtjeva do obrade i rješenja u digitalnom obliku. Sastavni dio cjelovite digitalizacije procesa u županiji obuhvaća i javne usluge prijevoza putnika. Za projektnu dokumentaciju planiran je iznos od 4.000 eura.

Sufinanciranje javnog linijskog prijevoza putnika preduvjet je za ostvarivanje županijskih planova razvoja gospodarstva i u skladu je sa strateškim ciljem Plana razvoja Ličko-senjske županije za razdoblje do 2027.godine. Planirano je sljedeće godine izdvojiti za tu svrhu 3,3 milijuna eura.

Iznos od 3 tisuće eura planiran je za projekt izgradnje vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Plitvička Jezera.  Općina Plitvička jezera posredovanjem svojega Društva „Vodovod Korenica“ d.o.o. je putem EU fondova 2014. godine ugovorila provedbu projekta. Trenutno je u završnoj fazi izrada studijske i projektne dokumentacije projekta koji će svojom realizacijom označiti novu kvalitetu života cijeloga područja. Projektom se planira rekonstrukcija i izgradnja cjevovoda i objekata vodoopskrbe i odvodnje, kao i izgradnja dva uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, UPOV Korenica i UPOV Čatrnja. Projektom je obuhvaćeno i područje NP Plitvička jezera. Trgovačkom društvu „Vodovod Korenica“ d.o.o. u provedbi partneri su Ličko-senjska županija i Karlovačka županija.

Jesen u Lici

Iznos od 249,7 tisuća eura planiran je za Program razvoja gospodarstva kroz promidžbu gospodarstva županije za razne manifestacije među kojima je i Jesen u Lici.

Program unaprjeđenja pomorskog dobra obuhvaća aktivnosti poput  sanacije pomorskog dobra izvan luka nastalu uslijed izvanrednih događaja,  izrada prijedloga granice pomorskog dobra i njihovu provedbu, upravljanje pomorskim dobrom i njegova zaštita,  financiranje razvoja lučke infrastrukture i  sufinanciranje međužupanijske linije Rab-Lun. Planiran je iznos od 313 tisuća eura.

Iznos od 50.000 eura planiran je za uređenje školskog igrališta OŠ Kralja Tomislava Udbina. Projekt obuhvaća građevinske radove na pripremi podloge, asfaltiranju, postavljanju rubnih elemenata i označavanju prostora igrališta te uređenje okoliša.

Iznos od gotovo 2,6 milijuna eura planiran je za projekt  „Rekonstrukcija i dogradnja školske zgrade OŠ A.G. Matoša Novalja“.

Planirano je 23,1 tisuću za ”Jadranski RZC STEM” kojemu je cilj doprinijeti stvaranju okruženja, sadržaja, alata, aktivnosti i mogućnosti za razvoj i jačanje STEM, IKT, poduzetničkih i građanskih kapaciteta, kompetencija, vještina i znanja učitelja, drugih odgojno-obrazovnih radnika te učenika osnovnih škola, a uključivo i indirektno kod drugih razvojnih i obrazovnih dionika i korisnika na prostoru Jadranske Hrvatske.

Ličko-senjska županija osnivač je 12 osnovnih škola: Osnovna škola ˝Milan Sekulić˝ Lovinac, Osnovna škola Donji Lapac, Osnovna škola A. G. Matoša Novalja, Osnovna škola S. S. Kranjčevića Senj, Osnovna škola Luke Perkovića Brinje, Osnovna škola Zrinskih i Frankopana Otočac, Osnovna škola Karlobag, Osnovna škola ‹‹Anž Frankopan›› Kosinj, Osnovna škola Perušić, Osnovna škola Kralja Tomislava Udbina, Osnovna škola Plitvička jezera i Osnovna škola Dr. Franje Tuđmana Korenica.

Za iznad standard u osnovnom školstvu planiran je iznos od milijun eura, a 1,35 milijuna za razvojne i ostale projekte. Neki od projekata iznad standarda koji će se financirati jesu, primjerice, projekt prehrane, natjecanja, produženi boravak…  A među razvojnim projektima su Pilot projekt e – škole, Shema školskog voća/mlijeka,  Izrada projektne dokumentacije za dogradnju OŠ Otočac, Program cjelodnevne škole i  ”Zajedno za budućnost”.

U okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026., za  Osnovnu školu Zrinskih i Frankopana, Otočac odobreno je bespovratnih 107.563,33 eura. Ukupni prihvatljivi troškovi su 119.514,82 eura, a Ličko-senjska županija će sufinancirati iznos od 11.951,49 eura. Cilj projekta je osigurati izradu potrebite dokumentacije kako bi se posljedično pristupilo izvođenju radova dogradnje odnosno proširenja kapaciteta OŠ Otočac, a navedenim radovima će se ostvariti uvjeti za održavanje nastave u jednoj (jutarnjoj) smjeni.
Program cjelodnevne škole odobren je za OŠ “Milan Sekulić” Lovinac i OŠ S. S. Kranjčevića Senj. Niz radova uključuje povećanje kapaciteta školske kuhinje i blagovaonice te opremanje, dodatno uređenje i opremanje prostora škole za cjelodnevni boravak učenika, dodatno opremanje učionica, kabineta i praktikuma, dodatno uređenje i opremanje prostora za profesionalni rad učitelja u školi, prilagođavanje sanitarnih čvorova, poboljšanje klimatizacijskih uvjeta u školi, te dodatno opremanje prostora za više namjena.
Projekt ”Zajedno za budućnost” ukupne je vrijednosti 1,6 milijuna eura, od čega je iznos bespovratnih sredstava 1,5 milijuna, dok Ličko-senjska županija sudjeluje s preostalim iznosom. Projekt se odnosi na pružanje potpore učenicima s teškoćama u razvoju u osam osnovnih i četiri srednje škole osiguravanjem pomoćnika u nastavi. Početkom ove školske godine zaposlena su 43 pomoćnika u nastavi koji pružaju potporu za 43 učenika s teškoćama u razvoju. Partneri na projektu su: Osnovna škola Zrinskih i Frankopana Otočac, Osnovna škola kralja Tomislava iz Udbine, Osnovna škola Perušić, Osnovna škola Luke Perkovića Brinje, Osnovna škola dr. Franje Tuđmana Korenica, Osnovna škola A.G. Matoša Novalja, Strukovna škola Gospić, Srednja škola Plitvička Jezera, Srednja škola Pavla Rittera Vitezovića u Senju i Srednja škola Otočac. Za pomoćnike u nastavi planirano je izdvojiti 1,2 tisuću eura u 2025. godini.

Za srednje školstvo iznad standarda planiran je iznos od 650,4 tisuće eura, za sufinanciranje prijevoza učenika srednjih škola 420,6 tisuća, a za razvojne i ostale projekte i programe 254,8 tisuća eura.
Među razvojnim projektima izdvajaju se, primjerice, Pilot projekt e – škole, Erasmus- Erasmus+ u kojem sudjeluje Gimnazija Gospić. Program omogućuje suradnju učitelja, učenika, škola, roditelja i lokalnih vlasti i to je jedan od najvažnijih elemenata eTwinninga. Na eTwinningu učitelji međusobno surađuju i organiziraju aktivnosti za svoje učenike. Imaju aktivnu ulogu, druže se, istražuju, donose odluke, poštuju jedni druge i uče vještine za 21 stoljeće. Tu je i sudjelovanje u projektu Shema školskog voća/mlijeka. Kroz ”Projekti u području digitalne transformacije i zelene tranzicije” osigurana su sredstva kojima će se nastojat poticati aktivnosti kroz korištenje digitalnih alata, kao što su, primjerice ezdravlje, internetsko obrazovanje, mobilnost tj. bolja povezanost s malim gradovima i većim gradskim središtima, lokalna proizvodnja energije. ”Zajedno za budućnost” , projekt je koji se odnosi na pružanje potpore učenicima s teškoćama u razvoju u osam osnovnih i četiri srednje škole osiguravanjem pomoćnika u nastavi.

Za zajednicu sportova planiran je iznos od 144,5 tisuće eura, a 20.000 za Školski sportski savez.

U okviru programa Gospodarenje otpadom osigurana su sredstva za sufinanciranje redovnih aktivnosti Centra za gospodarenje otpadom Karlovačke županije KODOS d.o.o. namijenjenih provedbama aktivnosti izgradnje Centra za gospodarenje otpadom Babina gora koje uključuju geodetsko – katastarske usluge i usluge projektanata, izvođenje radova na krčanju parcela, izradu elaborata, naknada za ishođenje dozvola u sklopu investicije te troškove postupaka javne nabave i izgradnja 4 pretovarne stanice. U okviru provedbe projekta do sada su ishođene lokacijske i građevinske dozvole za 4 pretovarne stanice, ishođene Izmjene i dopune Lokacijske dozvole za CGO i provedeni postupci javne nabave.

Za redovne aktivnosti HGSS-Stanice Gospić planirano je 25.000 eura, za  Programske aktivnosti Županijske vatrogasne zajednice 152 tisuće, za provedbu posebnih mjera zaštite od požara 3.000 eura, vatrogasne intervencije isto toliko, 25.000 za programske aktivnosti Županijskog vatrogasnog operativnog centra – ŽVOC-a, pa 2,5 tisuće za programske aktivnosti s vatrogasnom mladeži i 15 tisuća za redovne programske aktivnosti civilne zaštite.

Za javne potrebe u zdravstvu planiran je iznos od 143,2 tisuće eura, za Socijalni programi i programi ulaganja u zajednici 275,6 tisuća, razvojne i ostale programe i projekte 70 tisuća, program pomoći OB Gospić 30.000, Program financiranja rada Skloništa za žrtve obiteljskog nasilja 50.000, Program izrade Socijalnog plana Ličko-senjske županije 36,6 tisuća, za Ljekarnu LSŽ 70 tisuća i 65 tisuća za poboljšanje uvjeta u pružanju zdravstvene zaštite – Izgradnja dodatnog objekta Doma zdravlja Gospić.

Županijska skupština Ličko – senjske županije je na sjednici održanoj 06. studenog 2024. godine donijela Odluku o izdvajanju ljekarničkih jedinica Domova zdravlja: Gospić i Otočac i spajanju u Ljekarnu Ličko – senjske županije.

Programom potpora u turizmu i ugostiteljstvu na području Ličko-senjske županije za razdoblje od 2024. do 2027. godine dodjeljuju se potpore pravnim i fizičkim osobama kroz četiri mjere Potpora za ulaganja u razvoj i unaprjeđenje turizma, Potpora za ulaganja u razvoj i unapređenje ruralnog turizma, Potpora za autohtonu eno i gastro ponudu  te Potpora za organizaciju i sudjelovanje na sajmovima i manifestacijama.

Daju se između ostaloga, potpore za manifestacije, potpore stvaranju prepoznatljivih lokalnih proizvoda, sufinanciranje razvojnih i primijenjenih istraživanja u poljoprivredi, potpore održanju proizvodnje mlijeka na području Ličko-senjske županije, potpore zajedničkom djelovanju poljoprivrednih gospodarstava, potpore poljoprivrednicima u preradi poljoprivrednih proizvoda, potpore osnaživanju konkurentnosti malih poljoprivrednih gospodarstava, potpora oštećenicima u slučaju prirodnih nepogoda, potpora za kupovinu uzgojno valjanih grla u stočarstvu, potpore za uzgoj i držanje uzgojno valjanih junica mliječne pasmine, potpora za poticanje izvrsnosti u proizvodnji mlijeka, kreditiranje poljoprivredne proizvodnje – subvencija kamatne stope i potpora digitalizaciji poljoprivrede.
Za redovne aktivnosti poticanja ruralnog razvoja planiran je iznos od 189.000 eura, za program poticanja razvoja novih oblika turizma i zeleni turizam 26,5 tisuća eura, za pokroviteljstva, sponzorstva i donacije 8 tisuća, a za projekt MINI ZIP LINE Vrhovine 62.000 eura.

Ličko-senjska županija priprema i razvija projekt Centar za razvoj brdsko-planinske poljoprivrede/stočarstva na kršu sa sjedištem na području Ličko-senjske županije. Projekt treba pripremiti za financiranje putem EU fondova koji će biti dostupni subjektima u Republici Hrvatskoj u okviru programa predviđenih za novo proračunsko razdoblje 2021.-2027. Radi stvaranja uvjeta za razvoj programa izgradnje Centra tijekom 2025. godine financirat će se projektna dokumentacija. Ukupno planirani iznos u ovoj godini je 140 tisuća eura, za redovne aktivnosti i izradu glavnog projekta.

Kroz Održivi rast i razvoj planiran je projekt uređenja Parka senjskih književnika i planirani iznos od 350 tisuća eura, za osnivanje i opremanje Centra za mlade Ličko – senjske županije planiran je iznos od 20,8 tisuća eura u proračunu za 2025. godinu, 150.000 za uređenje podrumskih prostorija – privođenje upravnoj namjeni, za projekt GUSTI „Gastro UpScaled Tourist Irinerary in rural regions of Croatia and Italy“ iznos od 1,2 milijuna eura, izgradnju gradske tržnice Novalja planira se izdvojiti 67,5 tisuća eura, zatim 152.000 za izgradnju višenamjenskog igrališta u Brinju, 25.000 za  program sufinanciranja EU projekata i 20.000 za program sufinanciranja ugradnje fotonaponskih elektrana na obiteljskim kućama.

 

Izvor: Župan.hr / (L.K.)

Slično iz kategorije


  Novosti - Sve