Crni petak - što predstavlja ovaj dan i kako je dobio ime?
Najbolje iz Like / 29. Studeni 2024.Crni petak, globalno poznat kao dan velikih rasprodaja, svoje porijeklo ima u SAD-u, gdje se odvija dan nakon Dana zahvalnosti. Danas je sinonim za šoping groznicu, no naziv i tradicija ovog dana imaju zanimljivu povijest.
U početku, "Crni petak" nije se odnosio na kupovinu, već na financijsku krizu. Na petak, 24. rujna 1869., došlo je do velikog pada tržišta zlata u SAD-u, što je izazvalo recesiju, a baš taj dan je nazvan Crnim petkom. Iako je ovo značajan povijesni događaj, naziv je kasnije poprimio drugačije značenje povezano s potrošačkim navikama.
Jedna teorija kaže da su trgovci, suočeni s niskom prodajom nakon Dana zahvalnosti, uveli velike popuste kako bi potaknuli kupce. To je bio početak tradicije koja je ubrzo postala nezaobilazni dio priprema za blagdane. Druga teorija povezuje naziv s Philadelphijom 1960-ih, gdje je policija koristila izraz "Crni petak" zbog velikih gužvi i kaosa uoči blagdanske kupovine.
Razvojem internetske trgovine i globalne povezanosti, Crni petak se proširio diljem svijeta. Danas ga obilježavaju gotovo sve zemlje, uključujući Europu, Brazil, Indiju i Kinu.
Zanimljivo, fenomen Crnog petka toliko se proširio da popusti sada često traju cijeli studeni, što neki nazivaju i "crnim studenim".
Iako su mišljenja o konzumerizmu podijeljena, Crni petak ostaje prilika za povoljnu kupovinu, osobito za blagdanske poklone. Za one s ograničenim budžetom, ovaj dan može biti odličan trenutak za ispunjenje želja uz uštedu.