Znate li iz kojeg ličkog mjesta potječu vrsni mineri i graditelji mnogobrojnih cesta i tunela diljem Europe? Da, u pravu ste, riječ je o Brinju!

Najbolje iz Like / 07. Svibanj 2024.

Podijeli na:

Iz drevnih vremena, kroz rimsku i srednjovjekovnu povijest, pa sve do današnjih dana, Brinje nosi titulu doma vrsnih majstora, minera i graditelja cesta i tunela koji su svoje vještine i znanje prenosili diljem Europe. Pripovijeda se legenda da ne postoji tunel na kontinentu u čijoj gradnji nije sudjelovao barem jedan majstor iz Brinja. Danas, u središtu Brinja, ponosno stoji brončani kip minera, djelo akademskog kipara Koste Angelini Radovanija, podsjetnik na slavnu tradiciju koja je oblikovala ovaj kraj.

Ali, tu priča o Brinju ne staje. Mjesto je to između obronaka planina Velike Kapele i Velebita, na putu prema Jadranskom moru, na staroj Jozefinskoj cesti koje krije mnoge priče.

Podrijetlo Brinja seže u daleku prošlost, kada su ga nastanjivali ilirsko pleme Japodi, a kasnije Rimljani. Ime Brinje prvi se put spominje davne 1343. godine, a prema legendi, ime je nastalo po čakavskom izrazu "brnja", koji označava ljekovitu biljku borovicu ili klek, kojih tamo ima u izobilju.

Brinje je također poznato po mnogim kulturnim i povijesnim znamenitostima. Stari grad Sokolac, podignut u 15. stoljeću, bio je važno sastajalište plemenitaških obitelji cijele Europe i danas predstavlja impresivan spomenik prošlosti. 

Crkva sv. Fabijana i Sebastijana, izgrađena krajem 14. stoljeća, te crkva uznesenja Blažene Djevice Marije, koju je izgradio svećenik Marko Mesić, osloboditelj Like od Turaka, također su nezaobilazne točke Brinja.

Pored bogate povijesti, Brinje oduševljava svojim prirodnim ljepotama. Mnogobrojni krški izvori i vrela, kao i rijeka ponornica, čine ovaj kraj posebno privlačnim. Posjetitelji mogu istražiti Siničić spilju, rijedak morfološki dragulj krških Dinarida, ili istražiti Rokinu bezdanu, jedan od omiljenih speleoloških lokaliteta među avanturistima.

Brinje je također poznato po svojim kulturnim spomenicima i tradicijama. Uz već spomenuti brončani kip minera, tu je i stacionirani lokomobil, svjedok dugogodišnje tradicije drvoprerađivačke djelatnosti, kao i mnoge druge znamenitosti.

Današnje Brinje nastavlja živjeti u skladu s tradicijom i modernim načinom života. Lokalno stanovništvo njeguje svoj izvorni čakavski izričaj, dok su tradicionalne drvene kuće i kameni most sa sunčanim satom svjedoci dugogodišnje povezanosti s zemljom i prirodom.

Kada govorimo o mjestu Brinje i svemu što taj dio Like čuva već godinama, osjećati ćemo se slobodnima reći da ga doživljavamo kao predivni prirodni muzej na otvorenom. 

Dakle, Brinje nije samo mjesto na karti. To je živa priča koja vas poziva da zaronite i da otkrijete sve čari koje ova destinacija nudi. Svojim bogatstvom prošlosti, prirode i suvremenog života, Brinje je savršena destinacija za posjetiti i doživjeti.

Galerija slika - kliknite na sliku za povećanje

Slično iz kategorije


  Novosti - Sve