Noćas pomičemo sat, ali znate li kad i kako je ono započelo?
Najbolje iz Like / 26. Listopad 2024.Noćašnjim pomicanjem sata prestaje ljetno računanje vremena, a započinje zimsko. Iako se ono primjenjuje u više od 100 zemalja, još uvijek traju rasprave treba li ga ukinuti. No, kako je pomicanje sata uopće počelo?
Ideja o zimskom i ljetnom računanju vremena datira još od 18. stoljeća, kada ga je predložio Benjamin Franklin, koji je htio da se štede svijeće tako da se ljudi ujutro probude ranije, kada je već svanulo, no njegova ideja tada nije provedena.
Koncept zimskog i ljetnog računanja vremena kakvog danas poznajemo uveden je 1907. godine, kada je Englez William Willett zagovarao usvajanje ljetnog vremena kako bi se bolje iskoristila sunčeva svjetlost i samim time smanjila potrošnja energije.
Prva zemlja koja ga je uvela bila je Njemačka, i to 1916. godine, a nakon nje s usvajanjem vremena nastavile su i druge europske zemlje. Hrvatska, tada dio Jugoslavije, prvu promjenu sata primijenila je 1983. godine.
Posljednjih godina sve više se raspravlja o tome je li pomicanje sata uopće potrebno, jer s njim imamo manje sunca i vitamina D, što utječe na zdravlje mnogih ljudi, no po svemu sudeći, ono će se nastaviti i dalje.
Bilo kako bilo, noćas ćemo spavati jedan sat duže, a od sutra ne zaboravite upaliti svjetla na autu, jer ona postaju obvezna i po danu.