U Otočcu predstavljen novi Nacionalni plan stambene politike RH
Najbolje iz Like / 20. Lipanj 2025.U HGK Županijskoj komori Otočac održano je 17. lipnja predstavljanje novog Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine te panel rasprava „Stambena politika u fokusu: od Plana do provedbe“.
Događaj je okupio stručnjake iz niza područja povezanih sa stanovanjem, uključujući prostorno planiranje, građevinarstvo, tržište nekretnina, lokalnu i županijsku upravu te financijske institucije. Glavni cilj događaja bio je informirati struku i donositelje odluka o promjenama koje donosi novi Nacionalni plan te potaknuti provedbu stambenih politika, s posebnim naglaskom na područja izvan velikih gradova i priobalja.
Uvodno je sudionike pozdravio Joso Brajković, predsjednik HGK Županijske komore Otočac, naglasivši kako mjere koje predviđa Nacionalni plan mogu imati pozitivan učinak na gospodarstvo i demografsku situaciju: „Vjerujemo da će ovaj plan doprinijeti stabilizaciji tržišta nekretnina, ali i ravnomjernijem gospodarskom razvoju i naseljavanju stanovništva, osobito na prostorima poput Ličko-senjske županije“.
Skup je pozdravila i Katarina Sikavica, direktorica Sektora za graditeljstvo Hrvatske gospodarske komore te istaknula da realizacija ovakvih planova može imati pozitivan učinak na gospodarstvo: „Osim doprinosa demografskoj obnovi Hrvatske, ovi projekti mogu dodatno osnažiti hrvatski građevinski sektor, nakon uzleta potaknutog sredstvima EU i obnovom od potresa.“. Naglasila je također da se pitanje stanovanja ne može promatrati odvojeno od kvalitete gradnje, energetske učinkovitosti i dugoročne održivosti prostora: „U procesu realizacije plana stambene politike, bitno je istaknuti važnost kvalitetne i promišljene, održive gradnje, precizne dokumentacije, integracije održivih praksi, inovacija i kvalitetnih materijala.“.
Uvodno izlaganje o ključnim odrednicama Nacionalnog plana stambene politike održao je Željko Uhlir, državni tajnik u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Naglasio je kako se radi o prvom sveobuhvatnom strateškom dokumentu koji objedinjuje sve aspekte stanovanja – od urbanizma i demografije do tržišta nekretnina i socijalne dimenzije stanovanja.
Kao glavni cilj Nacionalnog plana, Uhlir je naveo povećanje priuštivosti stanovanja. To se, prema njegovim riječima, planira postići u prvom redu povećanjem ponude, kako prenamjenom postojećih napuštenih građevina te aktiviranjem praznih stambenih jedinica u javnom i privatnom vlasništvu tako i gradnjom novih stambenih jedinica tamo gdje za to postoji realna potreba.
Državni tajnik Željko Uhlir naglasio je da je planiranje i postavljanje strateškog okvira na nacionalnoj razini ključno kako bi se izbjegle potencijalne negativne posljedice nekontrolirane urbanizacije: „Ako sada nekontrolirano krenemo graditi, doći će do devastacije prostora. Gubit ćemo ono najvrijednije što naša država ima – a to je prostor.“ Istaknuo je da je upravo zadaća nacionalne razine uspostaviti jasna pravila i smjernice: „Zadaća ministarstava je postaviti okvire unutar kojih će se sve to kretati – da razvoj bude kontroliran, funkcionalan i u službi općeg dobra. Javni interes mora prevladati u svim ovim situacijama i o njemu se mora voditi briga.“
Posebno je istaknuo ustavnu ulogu jedinica lokalne samouprave, koje su ključni nositelji provedbe stambene politike. Naglasio je kako će temelj za korištenje svih mjera, uključujući državna i europska sredstva, biti izrada „Lokalnih programa stanovanja“. Riječ je o stručnom dokumentu kojeg će svaka jedinica lokalne samouprave izrađivati za sebe, a koji će sadržavati sveobuhvatne, interdisciplinarne analize postojeće stambene situacije, lokalnih kapaciteta, potreba stanovništva, kao i konkretnih mogućnosti financiranja i provedbe stambenih projekata.
Nakon uvodnog izlaganja uslijedila je panel rasprava pod nazivom „Stambena politika u fokusu: od Plana do provedbe“. Jedna od središnjih tema rasprave bila je upravo uloga jedinice lokalne samouprave u oblikovanju i realizaciji stambenih politika. Alen Prelec, načelnik Općine Brdovec, govorio je o iskustvima i perspektivi lokalne vlasti koja proaktivno pristupa rješavanju stambenih potreba – kroz aktivnu zemljišnu politiku, građevinskim investicijama, ali i izgradnjom komunalne i društvene infrastrukture. Posebno je istaknuo projekt stambeno-poslovne zone Januševec, koji Općina Brdovec razvija kao integrirani prostor za stanovanje, rad i javne sadržaj, a s ciljem privlačenja novih stanovnika, investitora i podizanja kvalitete života u zajednici. Upravo je prošlog tjedna Općina potpisala s HBOR-om ugovor o financiranju izgradnje jednog dijela stambeno-poslovne zone i to kroz Urbani razvojni fond, financijski instrument namijenjen poticanju projekata javnog sektora koji pridonose održivom urbanom razvoju. Načelnik Prelec naglasio je kako je moguće uskladiti tržišni pristup s ciljem priuštivog stanovanja, no da je za uspješnu realizaciju takvih projekata nužna jasna i sustavna podrška nacionalne razine.
Ivan Bižanović, vlasnik tvrtke Lika-Nekretnine d.o.o. iz Otočca i potpredsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK, iznio je niz konkretnih zapažanja o stanju tržišta nekretnina, s naglaskom na neravnotežu između ponude i stvarnih potreba građana. Upozorio je da u Otočcu već nekoliko desetljeća nije izgrađena nijedna nova višestambena zgrada, unatoč postojanju potražnje, osobito među mladim obiteljima. Bižanović je objasnio da su mladi ljudi zainteresirani za stanove, no cijene koje su spremni platiti nisu dovoljne da bi gradnja bila isplativa. „Pokušao sam sam pokrenuti projekt višestambene gradnje. Ali izvođači očekuju profit kao u Zagrebu, što jednostavno nije realno u Otočcu i sličnim mjestima.“ Istaknuo je da Gacka i Lika imaju potencijal, ali da je potrebna sustavna potpora i uvjeti koji će usmjeriti potencijalne ulagače i izvođače prema tim područjima..
O uspješnim primjerima ulaganja u manjim sredinama govorio je Antonijo Lukac, direktor građevinske tvrtke Lukac d.o.o. iz Gospića. Njegova tvrtka već godinama gradi stambene i poslovne objekte, te je jedan od rijetkih privatnih investitora koji je realizirao višekatne stambene zgrade u tom dijelu Hrvatske. Prema njegovim riječima: „Potražnja za stanovima u gradovima poput Gospića i Otočca itekako postoji. Naravno, platežna moć nije kao u velikim gradovima, ali prostor za isplativost još uvijek postoji“. Unatoč tome, upozorio je na ozbiljne prepreke: ulazni troškovi gradnje – od cijena materijala do radne snage – znatno su porasli u posljednjih nekoliko godina, što dodatno opterećuje projekte u sredinama sa slabijom kupovnom moći. Kao jedan od ključnih izazova, Lukac je naveo izostanak podrške financijskih institucija, koje često nisu spremne ni razmotriti projekte izvan atraktivnih tržišta, poput većih gradova i jadranske obale.
Goran Jeras, upravitelj Zadruge za etično financiranje, iznio je argumente za razvoj neprofitnih stambenih modela u Hrvatskoj, poput stambenih zadruga. Objašnjavajući kako ovaj model funkcionira u praksi, Jeras je naveo primjere europskih zemalja gdje stanari u zadružnim zgradama zajednički upravljaju svojim domovima, imaju sigurnost dugoročnog stanovanja i kontrolu nad troškovima bez profita kao osnovnog cilja. Predstavio je i konkretne projekte u Hrvatskoj u koje je Zadruga za etično financiranje već uključena, poput inicijativa u Križevcima i Puli. Istaknuo je kako model zadruga može imati posebnu vrijednost za manje gradove i općine u Hrvatskoj, gdje tržište nije dovoljno veliko da privuče komercijalne investitore, a potrebe stanovnika često ostaju zanemarene. Jeras je izrazio zadovoljstvo što Nacionalni plan stambene politike prepoznaje zadružno stanovanje kao jedan od alata za dostizanje stambene priuštivosti, ali i da je za tu svrhu potrebno unaprijediti financijsku i pravnu podršku uspostavi i djelovanju stambenih zadruga.
Predstavljanje Nacionalnog plana stambene politike u Otočcu pokazalo je da postoji stvarna potreba za novim stambenim politikama. Mjere predviđene Nacionalnim planom percipiraju se kao prilika za konkretne promjene, posebice u sredinama koje su dosad bile izvan fokusa stambenih ulaganja. Važno je pritom povezati nacionalne ciljeve s lokalnim posebnostima, ojačati kapacitete svih relevantnih dionika, osobito onih na lokalnoj razini, koji imaju presudnu ulogu u provedbi stambenih politika.
Izvor: HGK
