Održana Javna tribina na temu „Psihosocijalni rad sa žrtvama nasilja, sa počiniteljima nasilja u obitelji te maloljetnim počiniteljima kaznenih djela“
Najbolje iz Like / 22. Studeni 2023.U organizaciji Ličko-senjske županije jučer je u Razvojnom centru Ličko-senjske županije, održana Javna tribina na temu „Psihosocijalni rad sa žrtvama nasilja, sa počiniteljima nasilja u obitelji te maloljetnim počiniteljima kaznenih djela“, koja se održava u okviru provođenja projekta Donesimo osmijeh, UP.02.2.2.11.0006, financiranog iz Europskog socijalnog fonda, Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. Javna tribina organizirana je u svrhu podizanja svijesti i osvještavanja javnosti o problematici nasilja i nasilja u obitelji.
Sve nazočne ispred Ličko-senjske županije pozdravila je Valentina Zdunić, pročelnica Upravnog odjela za školstvo, sport i kulturu, a javnoj tribini nazočili su predstavnici policije, zdravstvenih ustanova, ustanova socijalne skrbi, udruga, Probacijskog ureda Gospić, JU Razvojne agencije Ličko-senjske županije LIRA-e, Povjerenstva za ravnopravnost spolova Ličko-senjske županije, Županijskog tima za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji Ličko-senjske županijete ostali zainteresirani.
Predavanjesu održale Dragnina Mandić-Jakšić i Veronika Lesić, predstavnice Ženske grupe Karlovac „Korak“, koje su istaknule da je prvi korak u postupku pomoći žrtvama uspostaviti osjećaj sigurnosti i povjerenja te je važno procijeniti stupanj opasnosti nasilnika i izraditi sigurnosni planzajedno sa žrtvom. Većini žrtava koje se suočavaju s posljedicama nasilja potrebna je psihoterapijska pomoć koja ima za cilj pomoći žrtvama pri oporavku od iskustva nasilja.Važno je informirati ženu o svim oblicima institucionalne pomoći: policija, HZSR, sud, odvjetništvo, zdravstvo, socijalna pomoć.Ciljevi psihosocijalne pomoći su: pomoći žrtvi da proradi traumatsko iskustvo nasilja koje je preživjela te pomoći da vrati dobru sliku o sebi, stekne samopouzdanje te preuzme kontrolu nad svojim životom.
Što se tiče rada sa počiniteljima, isti se upućuju na psihosocijalni tretman na tri načina: zaštitnom mjerom (Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji), sigurnosnom mjerom (Kaznenim zakonom) i mjerom obiteljsko-pravne zaštite kao socijalne usluge.
Psihosocijalnim tretmanom maloljetnih počinitelja kaznenih djela obuhvaćena je maloljetnička delikvencija inkriminirana kaznenim zakonom te neprihvatljiva ponašanja: vršnjačko nasilje (bulllying i cyberbullying), vandalsko ponašanje (uništavanje imovine) te konzumiranje sredstva ovisnosti.
Ukupna vrijednost projekta, kao i iznos bespovratnih sredstava, iznosi 835.595,91 eura (6.295.797,35 kn) od kojeg iznosa je od strane Europske Unije iz Europskog socijalnog fonda osiguran iznos od 85% navedenih sredstava u okviru Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.“, dok je iz Državnog proračuna Republike Hrvatske osigurano preostalih 15% sredstava.
Nositelj projekta „Donesimo osmijeh“ UP.02.2.2.11.0006je Ličko-senjska županija, a partneri na projektu su Udruga žena NIT Korenica, Hrvatski zavod za socijalni rad - Područni ured Gospić i Područni ured Senj, dok savjetodavnu pomoć u realizaciji projekta daje Javna ustanova Razvojna agencija Ličko-senjske županije-LIRA u sklopu projekta „PriLIKA za razvoj“ KK.10.1.3.03.0020.
Najbolje iz Like