Lika čuva Pisani kamen iz doba Rimljana
Najbolje iz Like / 19. Svibanj 2024.Nevolje u opskrbi vodom stara su novost u Lici, posebice u ljetnim mjesecima. Pri tome se uvijek isticalo područje Velebita gdje su ljeti zasušivali mnogi izvori. Od davnih vremena ostao je Pisani kamen, epigrafski spomenik koji potječe iz 1. stoljeća nove ere. Smatra se jednom od prvih međunarodnih arbitraža koja je u pisanom obliku sačuvana do danas, a ti arbitri su onda bili Rimljani.
Ovaj dio Like i Velebit nekada su naseljavala japodska plemena uglavnom živeći od stočarstva. Kada su zavladali Rimljani i uspostavili vlast nametnuli su i svoja pravila. Zbog mnoštva ljudi i stoke tada su se dva japodska plemena – Ortoplini i Parentini – često sukobljavala oko „žive vode“, nepresušnog izvora vode Begovača. Tada su Rimljani odlučili riješti razmiricu zakonom na pisanom kamenu čiji je natpis uklesan na obližnjoj stijeni vidljiv i danas.
Tada je uklesano: „EX CONVENTIONE FINIS INTER ORTOPLINOS ET PARENTINOM ADITVS AD AQVAM VIVAM ORTOPLINIS PASVS D LATVS I , što uprijevodu znači: Po dogovoru, granica između Ortoplina i Parentina, prilaz do žive vode Ortolinima 500 koraka, 1 širine“. Ovu pravnu ispravu na Velebitu i danas uglavnom posjećuju šumari i planinari jer je do nje izgrađena šumska cesta.