DANAS GRAD OTOČAC SLAVI SVOJ DAN, ALI ZNATE LI PO ČEMU JE OTOČAC TAKO POSEBAN

Najbolje iz Like / 20. Siječanj 2023.

Podijeli na:

Otočac prvi puta se spominje na Bašćanskoj ploči s kraja 11. stoljeća (1100. godine). Danas je Dan grada Otočca i blagdan svetih Fabijana i Sebastijana, zaštitnika Grada Otočca i Gacke, ali znate li po čemu je Otočac toliko poseban?

Ukoliko je vaš odmor ili planirate na odmor u Ličko-senjskoj županiji svakako morate  doći u Otočac, a ukoliko se nađete u Otočcu morate vidjeti Gacku koja je u zadnjih par godina postala brand ove destinacije. Gacka mami sve ljubitelje ribolova, odmora i  avanturiste. Uz vožnju biciklom možete uživati i vožnjom quadom ili kajakom po rijeci Gacki, jer turistička agencija Velebit aktivnosti nudi navedene usluge.

Gacka dolina je veliko krško polje omeđeno Velebitom prema moru, Kapelom prema unutrašnjosti. Poljem dominira rijeka Gacka koja izvire na jednom kraju polja i ponire na suprotnom. Po duljini Gacka je treća ponornica na svijetu. Voda Gacke izuzetno je čista i bogata kisikom, te poznata po potočnoj pastrvi.

Izvorišno područje Gacke sastoji se od mnogo manjih izvora, tri su najjača: Tonković vrilo, Klanac i Majerovo vrilo. Vrela rijeke Gacke proglašena su spomenikom prirode.

Najveće središe  u Gackoj je Otočac koji danas ima oko 4000 stanovnika. U njemu je 2006. god. osnovan Hrvatski centar za autohtone vrste riba i rakova krških voda. 

Foto: TZ Otočac

Vratimo se malo u prošlost…

Otočac svoj naziv i opstanak duguje riječnom otoku. Otočac je sve do 18. stoljeća bio smješten na prirodnom otočiću usred rijeke Gacke.

Gacka je jedna od najstarijih hrvatskih pokrajina. Njezini se žitelji spominju već početkom 9. stoljeća. Na području Gacke početkom 9. i 8. st. pr. Kr. javljaju se Japodi.

Rimljani početkom 2. st. pr. Kr. ratuju s Japodima koje je pokorio rimski car Oktavijan (35. god. pr. Kr.). Dolaskom Rimljana današnji prostor Gacke dobiva na svojoj prometnoj važnosti.

Slabljenjem Rimskog carstva u Gacku prodiru barbarski narodi. Krajem 5. stoljeća dolaze Goti, nakon njih sredinom 6. stoljeća nadiru Slaveni. Krajem stoljeća i Avari te u 7. stoljeću dolaze Hrvati. Iz Gacke je knez Borna proširio svoju vlast na Dalmaciju i Liburniju i stvorio prvi veći državni prostor pod hrvatskim imenom. 

Krajem 9. stoljeća i početkom 10. stoljeća vlast u Gackoj ima ban. Za vrijeme hrvatskih kraljeva Gacka gubi značenje središnjeg državnog prostora koji se pomiče na područje sjeverne i srednje Dalmacije.

Ugarsko-hrvatski kralj Andrija II darovao je 1219. godine templarima pokrajinu Gacku. Mongoli 1241. pustoše Gacku. Krajem 13. stoljeća javljaju se knezovi Krčki, kasnije Frankopani. Gacku su dobili u svoj posjejd 1290. i zadržali do 1468. kad im potima ugarsko-hrvatski kralj Matijaš Korvin. Krajem 15. stoljeća početkom 16. st. prodiru Turci. Krbava i Lika 1527. padaju pod njihovu vlast, a Gacka i Otočac postaju granično područje. Grof Petar Zrinski s Otočanima 1655. dva puta potukao Turke, a 1657. godine  Otočani i Senjani na Gusić polju razbili 6000 Turaka. Petar Zrinski i  Fran Krsto Frankopan 1663. god. kod Jurjevih stijena konačno osujetili daljnje turske upade. Nakon raspada Austro-Ugarske Gacka je prvi put u južnoslavenskoj zajednici. 

Carica Marija Terezija u Otočcu 1727. godine je osnovala trivijalnu školu, a 1746. godine učinila je grad velikim trgovištem. 1844. godine hrvatski general Nikola Maštrović u gradu je osnovao kazalište koje je davalo predstave na njemačkom i hrvatskom jeziku, a 1873. godine ustanovljena je narodna čitaonica, koja sve do danas djeluje bez prekida.

Za vrijeme Drugog svjetskog rata u Otočcu je održano prvo zasjedanje ZAVNOH-a. Nakon Drugog svjetskog rata Otočac i Brinje postali su kotarska mjesta, a Vrhovine općinsko. Otočac je 1993. godine dobilo status grada, a Brinje i Vrhovine ponovno su općine. 

Što možete raditi na području Gacke doline?

Grad Otočac privlači sve više turista, a svoje turističke atrakcije rado ističu i možemo reći da ima svakoga ponešto. Vrijedi doći, istražiti predivni krajolik upravo kao što je u Otočcu. 

Vrila Gacke – prošetati oko jezerac na izvorištima, posjetiti Info centar na Majerovu vrilu i tamo vidjeti proces proizvodnje brašna te kupiti svježe samljeveno domaće bašno i kušati svježe ulovljenu pastrvu

Rijeka Gacka – šetati ili voziti bicikl isključivo označenim putem ili cestom, vožnjom quadom, vožnjom kajakom po Gacki, fotografirati prirodu i vodene ptice, loviti ribu (dozvola za ribolov može kutiti u Ličkom Lešću, Sincu, Čovićima, Prozoru, Otočcu i Šivici)

Otočac – posjetiti Muzej Gacke u kojem možete istražiti arheološku japodsku povijesnu i etnografsku zbirku, posjetiti crkvu Presvetog Trojstva iz 17. st., obići stare utvrde na brdu Fortica koji su u fazi arheološkog otkapanja

Ličko Lešće – posjetiti Centar za autohtone ribe  i rakove krških voda gdje možete dobiti informaciju i stručno vođenje, proći utvrđenom stazom od Centra do arheološkog lokaliteta Pećina, izvora Gackina pritoka Kostelke i vidikovca

Pozivamo Vas da otkrijete i istražite izvor rijeke Gacke te grad Otočac...

Najbolje iz Like/M.P.

Slično iz kategorije


  Novosti - Sve