22. listopada 2024.

Kakav je osjećaj letjeti Likom poput sokola, u intervjuu nam je otkrio predsjednik paragliding kluba “Sokolovi” iz Vrhovina

Mario Bobinac veliki je zaljubljenik u ono što radi. Osim što je predsjednik paragliding kluba “Sokolovi”, Mario je i paragliding instruktor te voditelj osposobljavanja u obučnom centru za pilote tog istog kluba, te također kluba “KSL Pegaz“ iz Sinja. U razgovoru nam je otkrio sve što trebamo znati o njegovoj životnoj strasti, letenju iznad ličkih vrhova.

Što je zapravo paragliding i od kud ideja za pokretanje tog projekta baš u Lici?

– Paragliding je zrakoplovna sportska disciplina koja za letenje koristi napravu sličnu padobranu, ali ipak se ne zove padobran nego krilo. Zašto krilo? Jer za razliku od padobrana koji isključivo služi za sigurno spuštanje na zemlju, naše krilo leti i omogućuje nam ostanak u zraku više sati te prelete od par stotina kilometara. Paragliding je nastao u Francuskoj krajem 70 tih godina i to kao potreba planinara koji su nakon iscrpljujućih uspona na vrhove planina tražili lakši način spuštanja s istih. Za svoje letenje koristimo isključivo zračne struje, dinamiku vjetra ili zagrijani zrak što nam daje osjećaj najsličniji letu ptice. Paraglideri vole reći “Mi znamo zašto ptice pjevaju“.

Ideja o paraglidingu u Lici postoji već duže vremena. 1998. godine na aerodromu “Špilnik“ u Otočcu započeo je prvi pokušaj leta paragliderom, takozvanom tehnikom “šlepanja“ koju su proveli članovi kluba “Krila Gacke“. S obzirom na vrhunske terene za letenje kojima Lika obiluje, sve više raste interes za ovom sportskom djelatnošću. Zbog tog interesa je nastao klub “Leteći medvjedići“ iz Gospića, koji su pioniri paraglidinga u Lici. Može se reći da su više-manje svi današnji letači  na neki način povezani s tim prvim klubom, jer su kako to obično ide, svoje prve letačke korake napravili u  klubovima kojeg su osnovali bivši članovi “Letećih medvjedića“. Danas u Lici postoje četiri paragliding kluba: KSL “Fobos“ Gospić (sljedbenici PK-a Leteći medvjedići), KSML “Feniks“ Gospić, PK “Leteći medvjedići“ Otočac te PK “Sokolovi“ Vrhovine . 

Koliko dugo postojite kao klub i koliko trenutno brojite članova?

– Osnovani smo 2017. godine, što bi značilo da smo najmlađi paragliding klub u županiji. U relativno kratkoj povijesti kluba imamo brojne odlične rezultate. Osim prve godine osnutka, sve ostale godine bili smo među top pet klubova s brojem letova u Republici Hrvatskoj. Imamo pilota koji je bio broj jedan po broju letova u državi (Mario Bobinac, 2022. godine), a imamo i pilota s najdužim letom (Josip Dujmović, 2021. godine). Ovogodišnji let Josipa Dujmovića trenutno je naš najbolji let, a i jedan od najboljih letova hrvatskih pilota svih vremena. Trenutno brojimo 11 aktivnih letača i s tim smo najbrojniji klub u županiji.

Na koje sve lokacije letite i koji su kriteriji prema kojima ih birate?

– Naša županija obiluje terenima za letenje. Možemo reći da niti jedan prostor u Hrvatskoj nema takve terene: Bjelopolje, Gašparac, Godača, Basača, Vrhovine -plinovod…, samo su neki od njih. Kriteriji su jednostavni: dovoljan prostor za razvlačenje krila, okrenutost poletišta u pravcu od kud vjetar puše te mogućnost za sigurno slijetanje.

Koliko dugo traje obuka i na koji način se obučavaju novi polaznici?

– Trajanje obuke za pilota parajedrilice ovisi o par faktora. Prvi i najosnovniji faktor je vrijeme. Vrijeme s kojim raspolaže polaznik škole, vrijeme kao meteorološki faktor, jer po kiši i jakom vjetru se ne uči, te vrijeme koje je potrebno za usvajanje znanja i koordinacije pokreta potrebnih za letenje. Prve, osnovne vježbe kandidat obavlja isključivo na zemlji. Teorijski dio nastave obavlja se isto u prvim danima tečaja. Okvirno možemo reći da za dobivanja potvrde o uspješnom završetku tečaja trebaju dva mjeseca, no još jednom napominjemo, sve ovisi o vremenskom faktoru te se može odužiti i na godinu dana.

Je li potrebno biti u dobroj fizičkoj kondiciji za letenje ili se svatko može okušati? Postoji li dobna granica?

– Dobna granica za bavljenje paraglidingom je zakonski određena, tj. minimum godina je definiran zakonom. S 15 godina možete pristupiti tečaju za pilota parajedrilice, uz potpis roditelja ili skrbnika. Gornja granica nije definirana. Član KSL „Fobos“, Ivan Orsolan ima 75 godina i prije nekih sedam godina letio je s Vaganskog vrha. Letenje čak i nije problem, veći izazov je popeti se, jer uspon s opremom koja teži oko 20 kilograma može trajati od  4-5 sati. Što se tiče fizičke kondicije, paragliding nije fizički zahtjevan sport, naravno, ako se ne penjete po vrhovima planina.

Možete li za čitatelje opisati kakav je to osjećaj letjeti zrakom poput ptice?

– Osjećaj je neopisiv. Paragliding klub “Sokolovi“ zajednički s firmom M&M Adventure nudi tandem letove paragliderom, tako da svatko zainteresiran može isprobati let, doživjeti ga iz prve ruke te sam vidjeti zašto su naše oči uvijek prikovane uz oblake na nebu, zašto osluškujemo šum vjetra…

Možete li nam otkriti  neku zanimljivu anegdotu koja se dogodila prilikom letenja?

–  Anegdote… pa mogli bismo pričati satima o tome što smo sve doživjeli u zraku, od napada ljutog sokola kojemu smo bili prijetnja (iako nosimo njegovo ime), obećanja da nećemo nikada više poletjeti (koja se nikad ne ostvare), do anegdota, onih ne letačkih, ali to ćemo prepustiti na maštu ljudima koji će možda i sami odlučiti istražiti što nas to motivira da se vinemo u nebo.

Veliko hvala Mariju na razgovoru i uvidu u svijet paraglidinga, a svi zainteresirani za letove mogu se javiti na stranicu https://paragliding-tandemi.com/paragliding-tereni-za-letenje/ ili na kontakt: Mario Bobinac, email: bobinac.mario@gmail.com, +385911507548.

Najbolje iz Like