22. listopada 2024.

SVJETSKI DAN VODE OVE GODINE OBILJEŽAVAMO U DUHU STIHA „BUDI PROMJENA KOJU ŽELIŠ VIDJETI U SVIJETU“

Kao i svake godine, 22. ožujka obilježava se Svjetski dan vode, a ovogodišnja tema biti će „Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu“ s ciljem skretanja pozornosti ljudi diljem svijeta na važnost očuvanja vode. Na upravo ovu temu potakla je drevna kratka priča naroda Quechua u Peruu koja nam želi poručiti da bilo koje radnje poduzmemo, ma koliko male bile, pomoći će u rješavanju krize s vodom..

Jednog dana buknuo je požar u šumi.

Sve životinje su pobjegle spašavajući svoje živote.

U jednom trenutku stajali su na rubu plamena, prestravljeni i tužni.

Iznad njih, kolibrić je letio naprijed-nazad do vatre, uvijek iznova.

Veće životinje su ga pitale, „ Što to radiš?“

„Letim do jezera po vodu da pomognem ugasiti požar“ odgovorio je kolibrić.

Životinje su mu se smijale i rekle, „Ne možeš ugasiti ovaj požar!“

Kolibrić je odgovorio, „Činim što mogu!“

VODA

Po definiciji, voda je kemijski spoj dva atoma vodika i jednog atoma kisika, a zapravo je taj naizgled jednostavan spoj jedan od osnovnih uvjeta života. Osim što je najrasprostranjenija tekućina na Zemlji, bitan je dio ljudskog organizma i nužna je za život svih živih organizama. Pod utjecajem Sunčeva zračenja voda na površini Zemlje neprekidno isparava u atmosferu, gdje kondenzira i u obliku oborina vraća se na Zemlju. Najjednostavnija podjela vode je podjela na slatku (~4% na Zemlji) i slanu (mora, oceani). Dobro je poznata i podjela vode na tekućice (rijeke) i stajaćice (npr. jezera, bare, močvare). 

LIČKE VODE

Malo kome, kada se u istoj rečenici spomenu Lika i voda, na pamet ne padnu Plitvička jezera. Riječ je o najstarijem i najvećem nacionalnom parku Republike Hrvatske. Jezerski sustav Plitvičkih jezera čini 16 imenovanih i bezbroj manjih jezera, koja su zbog geološke podloge i karakterističnih hidrogeoloških uvjeta podijeljeni na Gornja i Donja jezera. Jedinstvenu univerzalnu vrijednost čitavoj toj priči daje upravo proces osedravanja kojim se formiraju sedrene barijere i na taj način stvaraju jezera.

Osim Plitvica, Lika se može pohvaliti i predivnim rijekama koje teku kroz nju, a to su: Gacka, Lika, Otuča, Krbava, Korenica te Una. Nedaleko Ličkog polja možete pronaći i jezero Krušćica, a riječ je o akumulacijskom jezeru stvorenom 1966. godine koje svojom ljepotom oduzima dah, a ispod sebe krije nekadašnje istoimeno potopljeno selo.

SUŠA KAO RASTUĆI PROBLEM

Suša je prirodna pojava, najčešće vezana uz manjak oborina kroz dulje vremensko razdoblje u odnosu na prosječne oborinske prilike na određenom području, a očituje se kroz nedostatak vode za potrebe opskrbe, ljudske djelatnosti te okoliša. Posljedice iste mogu biti ekonomske (poljoprivredni gubitci, smanjenje industrije, smanjena proizvodnja hidroelektrana, rastući troškovi…), ekološke (gubitak ili uništenje staništa, nedostatak pitke vode, izumiranje ugroženih vrsta, niži vodostaj, loša kvaliteta tla, gubitak močvarnih područja…) i društvene (anksioznost, depresija, zdravstvene poteškoće, ograničena dostupnost hrane, prijetnja sigurnosti zbog požara…) Upravo radi sveg navedenog postoje određene mjere zaštite i ublažavanja ovog rastućeg problema, ali i podizanje svijesti što i je cilj obilježavanja ovog dana. 

Stoga, odigrajte i vi svoju ulogu i učinite koliko možete danas, da bi nam svima boravak na planeti jednog dana bio ljepši.

Najbolje iz Like